Tagi

WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O WEŁNIE cz.2

17 października 2013
Podziel się

Za oknem coraz chłodniej, więc wracamy do naszej opowieści o wełnie:

WEŁNA Z JAKA – PUSZYSTOŚĆ I AKSAMITNY CHWYT

Włókno z sierści jaka jest miękkie, gładkie, ma delikatny połysk i wyśmienity „chwyt”. Jaki pokryte są jakby „podwójnym” futrem – wierzchnią warstwę stanowi długa sierść, a spodnią bardzo delikatna i miękka, którą zwierzęta gubią raz do roku. Włókno pochodzi właśnie z tej sierści – wyczesanej, bądź zgubionej i jest bardzo cienkie  (15-22 mikrony średnicy).

Występują niezwykle rzadko i obecnie żyją głównie w Tybecie, Indiach i Chinach. Wiele wysiłku potrzeba, aby dotrzeć do producenta wełny z tego wyjątkowego zwierzęcia. Firma ARYTON znalazła takie ścieżki i była prekursorem zastosowania wełny z jaka w okryciach wierzchnich w Polsce.

KASZMIR – WEŁNA Z MIĘKKIEGO PUCHU MŁODYCH KÓZ

Z włókien kaszmirowych powstają wełny wyjątkowo delikatne, gładkie i lśniące, o doskonałej układalności.

Kaszmir pozyskiwany jest z zimowego włosa kóz, pochodzącego najczęściej z części brzusznej. Posiada wyjątkową gładkość spowodowaną całkowitym brakiem zgrubień na włóknach. Średnica włókna kaszmirowego waha się od 11 do 18 mikronów (są bardzo cienkie!). Zawiera bardzo mało tłuszczu, co powoduje, że szybciej absorbuje wodę , będąc jednocześnie bardziej podatnym na schnięcie.

Jedna koza dostarcza bardzo małą ilość włókna kaszmirowego w ciągu roku (w porównaniu z innymi włóknami zwierzęcymi). Ta niewielka ilość w połączeniu z długotrwałym procesem przygotowania włókna i jego wysoką jakością, wpływa na cenę kaszmiru. Nazwę pashmina stosuje się do kaszmirowych szali i szalików – są bardzo cienkie, delikatne i lekkie – dwumetrowy szal waży zaledwie ok. 200g.

MOHER

Moher to włókno pozyskiwane od kóz angorskich, odmiany hodowanej w wyjątkowych warunkach klimatycznych, gdzie lata są łagodne i suche, a zimy mroźne i śnieżne. Produkcja moheru znana była też w Azji Mniejszej, gdzie leżała Angora, jak ówcześnie nazywano obecną Ankarę, stolicę Turcji. Stąd nazwa – koza angorska.

Grubość włókna (30 mikronów) zmienia się w zależności od wieku, tzn. włókno „rośnie” wraz ze zwierzęciem. Dlatego najbardziej wartościowy, najdelikatniejszy moher kozi, tzw. superkid, pozyskiwany jest wyłącznie z pierwszego strzyżenia pięcio-, sześciomiesięcznych kóz angorskich. Włókno ze starszych osobników częściej wykorzystuje się do tkanin cięższych.

W kolorze moher jest zazwyczaj  biały z odcieniem srebrzystym. Łatwo daje się farbować. Charakteryzuje się dużą lekkością, puszystością oraz połyskiem podobnym do połysku włókna kaszmirowego.

Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji swetrów, szali oraz nakryć głowy. Często stosuje się ją także w mieszankach, z których szyte są ekskluzywne płaszcze i garnitury.

WEŁNA Z LAMY – CIEPŁO I WYGODA

Włókno z lamy jest długie, miękkie i delikatne o grubości 20-30 mikronów.

Lama podobnie jak jak, posiada dwie warstwy runa. W  włókiennictwie stosowana jest warstwa spodnia, o zaskakującej miękkości, blasku oraz dające dużo ciepła. Wełna z lamy swoje szczególne właściwości zawdzięcza niezwykłej budowie włókna. Mówi się, iż jest to włókno „puste” – na całej długości włosa posiada bowiem powietrzne kieszonki, dzięki którym materiał jest lekki, a przy tym zatrzymuje ciepło. Ponadto włos lamy jest bardzo wytrzymały, sprężysty, mało rozciągliwy, a co za tym idzie  – trwały i niepodatny na odkształcenia.  Wyroby z wełny pochodzącej od lamy po zagnieceniu szybko wracają do pierwotnej formy i nie wymagają prasowania. Podnosi to ogromnie jego wartość użytkową. Lamy występują w Peru, Boliwii i Argentynie, na bardzo wysokich  terenach (nawet 400 m n.p.m.).

BABY LAMA – SUPERDELIKATNA LAMA

Najcieńsze, a tym samym najwyższej jakości jest włókno pozyskiwane od najmłodszych lam, kilkumiesięcznych osobników, z pierwszego strzyżenia. Posiada wszystkie właściwości tradycyjnego włókna z lam, ale jest jeszcze bardziej delikatne. Jest to włókno unikatowe, które produkuje się niezmiernie rzadko.

WEŁNA ANGORA – WEŁNA KRÓLICZA

Angora to wełna z sierści królika angorskiego. Jest to jedna z najstarszych ras królika domowego, o długim, miękkim włosiu. Wełna ta jest uważana za jedną z najlepszych i najbardziej cenionych na świecie.

Jest lekka, puszysta i miękka, przy czym daje silne uczucie ciepła. Jest często stosowana do ogrzewania bolących miejsc, jak kręgosłup bądź stawy.

Ze względu na kosztowny i pracochłonny sposób pozyskiwania wełny z królików, jest ona stosowana do produkowania wyrobów ekskluzywnych.

(źródło: http://krolikiuzytkowe.blogspot.com )

Płaszcz z mieszanki wełny:  70% baby lama i 30% wełna:

http://www.sklep.aryton.pl/plaszcze-i-kurtki-plaszcze-c-38696_38698/kurtka-fala

Płaszcz z wełny z dodatkiem 36% moheru:

 http://www.sklep.aryton.pl/plaszcze-i-kurtki-plaszcze-c-38696_38697/plaszcz-maxi

Kurtka z wełny z dodatkiem 10% kaszmiru:

http://www.sklep.aryton.pl/plaszcze-i-kurtki-plaszcze-c-38696_38698/kurtka-z-obnizonym-ramieniem-p-4355

Płaszcz ze szlachetnej mieszanki wełny:  48% wełna dziewicza, 25% wełna moherowa, 22% alpaka z dodatkiem 5% elastanu:

http://www.sklep.aryton.pl/plaszcze-i-kurtki-plaszcze-c-38696_38697/krotki-plaszcz-z-miekkiej-tkaniny