Tagi

WEŁNA – WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O WEŁNIE … cz.1

20 września 2013
Podziel się

Wełna jest nam znana od starożytności. Owce zostały udomowione przypuszczalnie już ok. 6000 lat p.n.e. Najwcześniejsze wyroby z niej wykonane datowane są na ok. 4000 lat p.n.e. W czasach Imperium Rzymskiego wełna razem z lnem i skórą odziewała całą ówczesną europejską populację, o przędzy takiej jak bawełna jeszcze wtedy nie słyszano, a jedwab był ekstrawaganckim luksusem.

Miasto słynące z produkcji najlepszej wełny w tamtych czasach to Tarentum leżące na terenie dzisiejszych Włoch. W średniowieczu dominację na światowym rynku producentów wełny objęła Anglia i utrzymywała ją aż do 16 wieku. Obecnie Australia i Nowa Zelandia są największymi światowymi producentami wełny. Stamtąd też pochodzi najlepsza odmiana wełny Merino – pozyskiwanej z runa owiec tej rasy.

CECHY OGÓLNE WEŁNY

Wełna to włókno naturalne, pozyskiwane z sierści zwierząt. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy, dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Do cech tych należą: doskonałe właściwości termoizolacyjne, duża higroskopijność (podatność na wchłanianie wilgoci), pochłanianie promieni UV.

Wełna jest też wykorzystywana np. do pokrycia młoteczków w fortepianach i pianinach jako, że posiada właściwości wygłuszające dźwięki.

W produkcji i handlu obowiązuje zasada, że im cieńsze włókno, tym wyższa jakość i cena wyrobu gotowego. Najdroższa wełna została sprzedana na aukcji w Melbourne. Była to najcieńsza do tej pory wełna o nici grubości 11,8 mikrona sprzedana za 3000 $ za kilogram. Jest to nie lada wyczyn, ponieważ za najdoskonalsze uważa się już wełny o grubości 15,5 mikrona, które określane są mianem Ultrafine Merino. Potem rodzaje stopniowane są następująco:

15,5  Ultrafine Merino

15,6 -18,5 Superfine Merino

18,6 -20  Fine Merino

20,1 -23  Medium Merino

>23  Strong Merino

 

UWAGA:  Zwierzęta nie cierpią podczas pozyskiwania wełny!

WEŁNA DZIEWICZA

Wełna dziewicza (virgin wool) to wełna z pierwszej strzyży. Oznacza to wełnę pierwotną, zawierającą co najmniej 1/3 wełny jagniąt.  Dzięki temu włókno to zachowuje niezwykłą delikatność. Ma grubość większą niż 24 mikrony.

WEŁNA SUPERFINE – to najwyższej jakości wełna, która zalicza się do najdroższych z tego gatunku. Jakość ta charakteryzuje się niezwykłą szlachetnością. Wykonana przy użyciu najnowocześniejszych maszyn powoduje że jest lżejsza i delikatniejsza.  Nowa technologia sprawiła że mikronaż wełny jest cieńszy. Przez wzgląd na  swoją delikatność wymaga odpowiedniego traktowania i należy uważnie czytać przepis prania, gdyż niedostosowanie się do niego może trwale uszkodzić włókna i spowodować zniekształcenie produktu.

WEŁNA MERYNOSOWA – NAJLEPSZA Z WEŁEN OWCZYCH

Merynosy to rasa owiec, wywodzących się z Azji, występujących obecnie w Australii, Ameryce Płd., Płn. oraz w RPA. Wełna merynosowa jest najwyższej jakości wełną owczą – bardzo miękką, puszystą, o bardzo cienkich włóknach (12-24 mikronów), co gwarantuje jej wyjątkową delikatność. W przemyśle tekstylnym ceniona jest jako włókno doskonałe, łączące w sobie wszystkie zalety wełny z delikatnością kaszmiru. Wykorzystywana jest do tworzenia swetrów, butów, skarpetek, odzieży sportowej a nawet bielizny.

Owcze włókna zawierają lanolinę, która posiada właściwości antybakteryjne i termoregulacyjne – można je nosić w temperaturach od +20 do – 20 stopni Celsjusza.

Wełna merino często łączona jest z jedwabiem bądź kaszmirem w luksusowych płaszczach i garniturach.

 

WEŁNA KAMEL

Rodzaj Camelus  L. należy do rodziny wielbłądowatych. Zwierzę to może żyć w bardzo zimnym klimacie, gdzie jest hodowane przez Tatarów, Mongołów i Chińczyków. Uzyskiwane włókno jest bardzo miękkie i bardzo cienkie. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termicznymi.  Najlepsza produkcja wełny kamel pochodzi z najmłodszych wielbłądów: baby Camel.

WEŁNA Z ALPAKI –  SKARB INKÓW, KRÓLOWA POŁUDNIOWOAMERYKAŃSKIEGO NIEBA

Alpaki to zwierzęta z rodziny wielbłądowatych. Żyją w Andach – od południowego Peru, Chile po północną Boliwię. Są bardzo wytrzymałe i zdrowe, zahartowane i dostosowane do wysokogórskich warunków, w jakich przyszło im żyć –  na wysokości 4500 m n.p.m. roślinność służąca za pożywienie jest bardzo uboga, a temperatura waha się od -20 C nocą do +20 C w dzień.

Wełna z tego włókna jest lekka, miękka i delikatna, ale jednocześnie bardzo wytrzymała. Jest również odporna na działanie promieniowania słonecznego, bardzo silnego w wysokogórskim środowisku, w którym żyją alpaki. Nie zawiera substancji, będących najczęstszymi alergenami i nie wymaga użycia chemikaliów do obróbki – dzięki temu jest hipoalergiczna. Niska zawartość lanoliny sprawia, iż nie zatrzymuje obecnych w powietrzu zanieczyszczeń, a to uodparnia ją na zabrudzenia i czyni łatwiejszą w czyszczeniu niż np. wełna owcza. Włókno to o grubości 23-35 mikronów jest także bardziej błyszczące, elastyczne, sprężyste i trzykrotnie bardziej rozciągliwe niż włókno owcze. Wełna alpaka jest towarem luksusowym – produkuje się niej 400 razy mniej niż wełny owczej!

Informacja „baby alpaca” oznacza, że wełna pochodzi z kóz, których wiek nie przekroczył 8 miesięcy. Jest więc jeszcze delikatniejsza. Występuje w 26 naturalnych kolorach, od bieli, przez brązy, szarości, do czerni oraz w około 200 odcieniach tych kolorów. Dlatego na ogół nie jest farbowane. Jednak nawet farbowane włókno zachowuje wszystkie swoje właściwości oraz połysk.

 Występują dwie odmiany alpaki: suri i huacaya.

Obie odmiany anatomicznie są takie same, różnią się jedynie wyglądem okrywy włosowej.

Alpaki huacaya stanowią znaczną większość populacji. Ich wełna przypomina w wyglądzie owczą. Oznacza się ja jako „alpakę”.

Alpaki suri występują znacznie rzadziej (ok.10% populacji), a ich wełna jest delikatniejsza, ma silniejszy połysk i jest pozbawiona nierówności oraz zmarszczeń. Rośnie, „opływając” ciało zwierzęcia, układając się w długie, faliste loki. Włókno osiąga długość do 50 cm (!), jest znacznie cieńsze od “klasycznej” alpaki. Oznacza się je jako „suri alpakę”.

Stara legenda Inków mówi, iż alpaki zostały pożyczone ludziom przez bogów na szczycie Ausangate w Peru i pozostawione na ziemi pod warunkiem, że ludzie będą je szanowali i dobrze traktowali. W czasach Imperium Inków odzież z wełny alpak nosiła tylko arystokracja.

CDN.

Płaszcz z wełny Baby Camel 100%:

http://www.sklep.aryton.pl/plaszcze-i-kurtki-plaszcze-c-38696_38697/camelowy-plaszcz-z-paskiem

Płaszcz z wełny Alpaka 100%:

http://www.sklep.aryton.pl/plaszcze-i-kurtki-plaszcze-c-38696_38697/plaszczkrate

Płaszcze z wełny Suri Alpaka (75%) i Virgin Wool (25%):

http://www.sklep.aryton.pl/nowa-kolekcja/plaszcz-fala

http://www.sklep.aryton.pl/nowa-kolekcja/kurtka-z-szalowym-kolnierzem